Jak sama nazwa wskazuje zabieg polega na ręcznym usuwaniu ze skóry wszelkich niedoskonałości. Zalicza się do nich przede wszystkim prosaki, wągry oraz zaskórniki otwarte oraz zamknięte. Z zabiegu manualnego oczyszczania skorzystać mogą niemal wszyscy poza skórami bardzo wrażliwymi i płytko unaczynionymi.
Na czym polega zabieg?
Zabieg manualnego oczyszczania skóry jest zabiegiem stosunkowo długim (ok. 1,5 – 2 h). Wynika to z faktu , że kosmetyczka musi wyciskać każdą kwalifikującą się zmianę z osobna. Zabieg zaczyna się od demakijażu, następnie skóra jest tonizowana w celu wyrównania pH. W tym momencie ocenia się jakość skóry i występujące na niej nieoskonałości.
W kolejnej fazie wykonany zostaje odpowiednio dobrany do typu skóry piling, który zredukuje grubość wierzchnich warstw naskórka. Na tym etapie można opcjonalnie zastosować mikrodermabrazję lub piling kawitacyjny. Nakładana jest maska zmiękczająca naskórek i otwierająca pory. Można zastosować dodatkowo parę wodną.
Po takim przygotowaniu można przystąpić do manualnego oczyszczania skóry z zaskórników, prosaków, krostek. Ta faza zabiegu może być trochę nieprzyjemna ze względu na ucisk skóry.
Po oczyszczeniu skórę należy zdezynfekować specjalnym płynem lub/i darsonwalem.
Ostatni etap polega na zastosowaniu maseczki łagodzącej, która ukoi, złagodzi podrażnienia, ochłodzi a także zwęży pory.
Oczywiście zabieg można rozbudować i rozszerzyć. W zależności od stanu skóry, wieku i pożądanych efektów można użyć dodatkowych masek, płatów, ampułek, kwasów owocowych lub gotowych setów zabiegowych itp. Na zakończenie zawsze nakłada się krem dobrany indywidualnie dla klientki.
W dniu, w którym było wykonywane oczyszczanie manualne niewskazane jest wykonywanie makijażu, korzystanie z sauny, basenów, siłowni oraz dotykanie i mycie twarzy aż do następnego dnia.
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu manualnego oczyszczania twarzy są:
- ostre stany zapalne skóry
- opryszczka w okolicy twarzy
- stany alergiczne
- stany zapalne oczu i skóry
- choroby grzybicze
- skóra bardzo naczynkowa
- nadżerki
- naczyniaki jamiste
- skłonność do powstawania bliznowców
- trądzik różowaty
- trądzik ropny
- kuracja pochodną wit. A (przerwa do 3 miesięcy)
- świeżo opalona skóra